stare wpisy

16 lat temu przerwałam studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim i wyjechałam do Londynu. Wówczas pokochałam wszystko, co angielskie. Miłość do języka była silniejsza niż do kodeksu karnego. Pomyślałam, że gdy zostanę nauczycielem angielskiego, będę miała pracę marzeń.

Nauczycielem zostałam z powołania. Dość szybko jednak zorientowałam się, że nie wszystkich da się języka obcego nauczyć. Okazało się, że na świecie są trudności w nauce, które nie lubią się ze szkołą. Wolontariat w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wydawał się oczywistością. Pracowałam z 7-osobową grupą 12-latków, które łączyła dysleksja i ‘jedynka’ z angielskiego. I nie była to jedynka na wyrost. Te dzieci nie wiedziały nic, absolutnie nic.

Zajęcia przygotowywałam w dzień i w nocy. Przez semestr ciągle kręciło mi się w głowie: ze zmęczenia, z przepracowania i ze stresu. Dostałam nieźle w kość. Odbierałam te zajęcia jak pracę w ‘małpim gaju’ – jeszcze wtedy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że te dzieci przeżyły już swoją porażkę szkolną, że one już miały wyrobiony nawyk nieuważania, nie umiały się uczyć, nie chciały się skupić. Dlatego wolały robić slajd pod krzesła, zamiast kolejną kartę pracy. Pierwszy rok był szalony. Do tej pory się dziwię, że nie uciekłam z krzykiem. A jednak drugi rok wolontariatu był już dużo spokojniejszy i efektywniejszy. Nauczyłam się, co działa, a które pomysły są do kosza. Po pierwszym roku żadne z dzieci nie było zagrożone z angielskiego. Wówczas poczułam, że mam misję.

I tak 12 lat później, zostałam Prezesem Instytutu Działań Edukacyjno-Terapeutycznych Inero, która jest poświęcona osobom z dysleksją. Pomysł na fundację zrodził się z wielkiego marzenia, by każdego dnia podnosić jakość życia rodzin, w których zagościła dysleksja, afazja lub Zespół Aspergera.

Jednak stworzenie fundacji to efekt wielu lat wysiłku:  systematycznej, czasem mozolnej pracy z uczniem, przy stoliku, na podłodze, przy tablicy; opracowywania  metod i strategii na dysleksję, tworzenia materiałów dydaktycznych, prowadzenia warsztatów dla nauczycieli, zdobywania dyplomów i stopni naukowych. Były to lata, podczas których uczniowie i ich rodzice wyposażyli mnie w wiedzę, której nie dało się przyswoić  z książek. Bo aby dysleksję zrozumieć, trzeba ją poczuć i doświadczyć jej w bezpośrednim kontakcie.

Przez te lata nauczyłam się pokory do własnych możliwości pedagogicznych, cierpliwości, gdy wszystkie metody zawodzą, empatii, gdy druga para oczu widzi na kartce coś zupełnie innego niż ja.

Nauczyłam się też, że dysleksja to nie lada wyzwanie w latach szkolnych, a dysleksja po szkole to dar wyobraźni w trójwymiarze, przebojowej przedsiębiorczości, mikroskopowej spostrzegawczości i potężnej kreatywności.

Jako nauczyciel, wyznawca neurodydaktyki i pedagog bliskości, postanowiłam stworzyć przestrzeń, w której trudności w nauce są lepiej rozumiane, w której istnieją lepsze rozwiązania zarówno te szkolne, jak i te systemowe, w której społeczeństwo nie reaguje sztampowym westchnieniem: „Dawniej nie było dysleksji”.

Ta przestrzeń ma stanowić również bezpośrednie wsparcie dla osób, które na co dzień muszą walczą do nocy z listami słówek, stronami lektury, górami zadań – codziennie, conocnie, bez przerw i zwolnień.

Do współpracy zaprosiłam specjalistów z wielu dziedzin, którzy pomagają mi szerzej spojrzeć na rodzinę i jej potrzeby. Są to nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, logopedzi, psychoterapeuci, socjoterapeuci i specjaliści z zakresu żywienia. Ostatnie 11 lat pracy pomogło mi zrozumieć, że uczeń jest tylko cząstką człowieka, z którym regularnie pracuję. A ja chcę pracować z całym człowiekiem, nie tylko jego cząstką. Przecież nie samą szkołą człowiek żyje.

Zapraszam Państwa do naszej przestrzeni. Czujcie się jak u siebie.

Prezes Instytutu Działań Edukacyjno-Terapeutycznych Inero

Patrycja Ostrogska

Udziela konsultacji w zakresie: • radzenia sobie ze stresem • dbania o dobrostan fizyczny • budowania, wzmacniania i utrzymywania motywacji • efektywnej komunikacji (w oparciu o Komunikację bez Przemocy) Pracuje w podejściu zorientowanym na mocne strony. Wierzy, że umiejętność samoregulacji jest kluczowa w budowaniu dobrego życia. Wychodzi z założenia, że osiągnięcie dobrostanu zaczyna się od intencji i niewielkich zmian, które pomagają przywrócić równowagę w aspekcie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Pomaga rozpoznać i zbudować zasoby, dzięki którym nowe, zdrowe nawyki stają się integralną częścią życia. Jest doktorem nauk humanistycznych UŁ. Pracuje jako nauczyciel akademicki. Ukończyła kursy na Harvard University z podstaw neuronauk, na Yale University z budowania dobrostanu, i na University of Michigan z inteligentnego przywództwa. Od 20 lat pracuje z dziećmi i z młodzieżą, która doświadcza trudności w uczeniu się, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, konsultacje dla rodzin dzieci dotkniętych trudnościami, oraz warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży. Jest mediatorem między szkołą a rodziną ucznia z dysleksją. Ukończyła Szkołę Konsultacji u Agnieszki Stein i Małgosi Stańczyk i ich program Rozwój-Relacja – Regulacja, kurs u dr Shefali Tsabary Świadomego Rodzicielstwa oraz Radzenia sobie z lękiem, oraz kurs u dr Gabora Mate z Pracy z traumą. Jako terapeuta i nauczyciel, przez 20 lat wypracowała strategie pracy z osobami z dysleksją rozwojową, Zespołem Aspergera, afazją, ADD i ADHD oparte o pedagogikę bliskości i neurodydaktykę. Jest pasjonatką medycyny funkcjonalnej. Obecnie studiuje psychologię. Żyje szczęśliwym życiem według zasad, którymi się dzieli

The Science of Well-Being

 Opublikowane 1 sierpnia 2020

Kurs online organizowany przez Coursera i autoryzowany przez Yale University a prowadzony przez prof. Laurie Santos z Yale University.

Budowanie zasobów i nawyków wzmacniających dobrostan osobisty. Osobiście przełom w dziedzinie budowania osobistego dobrostanu.

Półkolonie Yoga&Mind

 Opublikowane w15 sierpnia 2017

W lipcu 2017  wraz z Instytutem Yoga&Mind współorganizowaliśmy półkolonie letnie dla dzieci w wieku 6-13. W programie, oprócz zajęć kreatywnych, odbywały się zajęcia z yogi, mindfulness i technik relaksacyjnych.

ZAJĘCIA W FUNDACJI

Szaleństwo półkolonii lato 2017

 Opublikowane w29 sierpnia 2017

Sierpień 2017 to wspaniałe dzieci na niesamowitych półkoloniach: był pokaz talentów, robotyka, akrobatyka, robótki ręczne, tworzenie i ozdabianie instalacji 3D, zajęcia sportowe i zajęcia taneczne. Nie zabrakło rzecz jasna podchodów! Dziekujemy wszystkim uczestnikom za niezapomniane chwile:)

Warsztaty kreatywne i rozmowy o recyclingu

 Opublikowane w15 sierpnia 2017

W lipcu odwiedziła nas Małgosia Brukel z Pałacu Młodzieży w Łodzi i pokazała jak ze starej koszulki taty zrobić swój własny dywanik! Nawet sprzątanie po, nie zmąciło przyjemności ozdabiania własnych dywaników. Warsztat odbył się w zaprzyjaźnionej fundacji Yoga&Mind.

Warsztaty dla dzieci z MOPSu – dzień japoński

 Opublikowane w18 czerwca 2018

Po raz 4 studenci AHE w Łodzi przygotowali zajęcia dla podopiecznych MOPSu – tym razem motywem przewodnim była sztuka i kultura Japonii. Zdjęcia mówią same za siebie.

Świąteczne warsztaty

 Opublikowane w20 grudnia 2017

To było wyjątkowe wydarzenie! Małgosia Breukel przygotowała dla dzieci materiały do stworzenia własnej gwiazdki i choinki. Z pomocą przyszedł styropian, sznurek i krochmal:) Nie zabrakło brokatu w dużych ilościach:)

Nabór do zajęć kreatywnych

 Opublikowane w15 sierpnia 2017

Uwaga rozpoczynamy nabór do zajęć kreatywnych dla dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia z Małgosią Breukel są magiczną podróżą do krainy różnych materiałów, tworzyw i kształtów. Powiedzieć o nich, że poruszą wyobraźnią Waszych dzieci to mało! Małgosia dostrzega możliwość stworzenia cudownych przedmiotów z rzeczy, które otaczają nas na co dzień, i które często lądują w koszu. Nie przegapcie! Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty dla dzieci z MOPSu – dzień turecki

 Opublikowane w15 czerwca 2018

Studenci AHE w Łodzi zorganizowali warsztaty dla podopieczych MOPSu. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani kwiatami – symbolem piękna, które jest ukryte w każdym człowieku. Gwoździem programu były jednak tureckie gry i zabawy – spotkanie odbyło się w języku angielskim.

Warsztaty dla dzieci z MOPSu – dzień hiszpański

 Opublikowane w17 czerwca 2018

Studenci AHE w Łodzi zorganizowali warsztaty dla podopieczych MOPSu. Uczestnicy poznawali kulturę Hiszpanii podczas prezentacji prowadzonej w języku angielskim. Dzieciaki szczególnie zainspirowały się zdjęciami architektury Gaudiego.

Projekt w świetlicy środowiskowej fundacji Virako

 Opublikowane w18 czerwca 2018

To było niesamowite wydarzenie – studenci AHE spotkali się z podopiecznymi fundacji Virako Szczęśliwe Podwórka – spotkanie trwało kilka godzin, podczas których dzieciaki grały w angielskie i niemieckie gry językowe i delektowali się smakołykami upieczonymi specjalnie dla nich.

The Superpowered Summit

 Opublikowane w24 września 2020

Kurs online orgaznizowany przez GoZen Inc. Motywem przewodnim były strategie radzenia sobie z lękiem u dzieci i młodzieży. Osobiste spełnienie marzeń – udział w webinarach z psycholog kliniczną dr Shefali Tsabary (moim góru), i Gaborem Mate – specjalistą ds. traumy.

Warsztat z radzenia sobie ze stresem

 Opublikowane w2 września 2020

Dowiesz się:

Czym jest cykl stresu i jak ważne jest to, by go domykać.

Jaka jest rola myśli i emocji w doświadczeniu stresu.

Poznasz:

Teorię Stref, która pomoże Ci określić rodzaj i poziom stresu u siebie i u innych osób.

Praktyczne wskazówki na domknięcie cyklu stresu.

Nauczysz się:

Dobierać strategie do stanu emocjonalnego, którego doświadczasz.

Sięgać po strategie, które pomogą Ci wrócić do równowagi.Ponadto, dowiesz się, dlaczego czasem Twój sposób radzenia sobie ze stresem nie działa.

Na warsztacie dzielę się doniesieniami naukowymi z dziedziny:

 • neurobiologii
 • psychologii
 • i medycyny funkcjonalnej, dzięki którym stany emocjonalne i zachowania, z których nie zawsze jesteśmy dumni, zaczynają nabierać innego znaczenia.

Opowiadam:

– o swoich doświadczeniach będących bodźcem do stworzenia programu, który pozwolił mi znaleźć spokój w duszy i równowagę w ciele.

– i o praktycznych strategiach, które przepracowałam na sobie i na swojej rodzinie.

Rysuję szeroki kontekst i opieram narrację o wiele dziedzin, ale przekładam wszystko na język praktyki, na odbiorcę i jego potrzeby.

Wiedza z tego warsztatu stanowi filar dobrego życia.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest fundamentem wszelkiego dobrostanu, to na nim opiera się:

 • miłość rodzinna
 • stabilny związek
 • więź z dzieckiem
 • sukces zawodowy
 • wszelkie relacje i szeroko pojęty rozwój.

Ta wiedza pomoże Ci:

 • zaoszczędzić czas
 • lepiej się skoncentrować na zadaniu
 • zwiększyć wydajność i efektywność.

Jest punktem wyjścia do:

 • budowania odporności psychicznej
 • asertywności
 • umiejętności stawiania granic.

Ale przede wszystkim, ta wiedza pozwoli Ci zobaczyć siebie i drugiego człowieka z empatią i szacunkiem.

Warsztaty metodologiczne Critical Perspective on Research Process

 Opublikowane w3 stycznia 2020

3-dniowy kurs prowadzony przez prof. Sarah Mercer z University of Graz w Austrii

Podczas warsztatu pracowaliśmy nad planowaniem, prowadzeniem i publikowaniem badań.

Strategie uczenia się. W poszukiwaniu alternatywy dla metody podawczej

 Opublikowane w12 września 2018

Edukatorium dr Marzeny Żylińskiej – nowe spojrzenie na edukację, na ucznia, na rolę nauczyciela. Podmiotowość i empatia. Twórczość zamiast odtwórczości. Wizja szkoły, do której chce się chodzić:)

Ja i moja dysleksja – film o dysleksji

 Opublikowane w28 sierpnia 2018

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Ja i moja dysleksja” zrealizowanego przez naszą fundację, w którym nasi podopieczni opowiadają o tym, z jakimi trudnościami spotykają się w szkole i jakie mają rady dla swoich nauczycieli.

Prezentujemy nasz film na konferencjach

Z dumą donosimy, że nasz film „Ja i moja dysleksja” został wyświetlony na konferencji Polskiego Towarzystwa Dysleksji w Łodzi. Film wzruszył pbliczność i zachęcił do dyskusji na temat trudności z jakimi na codzień spotykają się uczniowie z dysleksją.

Wycieczka do Londynu

 Opublikowane w15 lipca 2018

Na to wydarzenie czekaliśmy cały rok! Bardzo długo i skrupulatnie je planowaliśmy, i ostatecznie przerosło nasze oczekiwania. Przewędrowaliśmy ponad 100km i zobaczyliśmy w Londynie wszystko – po prostu wszystko:). Londyn przywitał nas pięknym słońcem i pokazał się nam od najlepszej strony.

Warszawska Szkoła Edukacji

 Opublikowane w19 czerwca 2018

Wizyta w warszawskiej Szkole Edukacji natchnęła nas inspiracją na nadchodzący rok szkolny

Zwolnieni z Teorii

 Opublikowane w19 czerwca 2018

Zwolnieni z Teorii to spotkanie licealistów z całej Polski, którzy wzięli udział w projektach społecznych podnoszących jakość funkcjonowania i świadomoś różnych grup wiekowych i społecznych. W tegorocznej edycji projekty obejmowały zagadnienia zdrowia, pieniędzy i muzyki. Wydarzenie było objęte patronatem Ministerstwa Edukacji.

Projekt studencki – Erasmus i Work and Travel

 Opublikowane w17 czerwca 2018

Studenci AHE w Łodzi zorganizowali spotkanie dla młodzieży dotyczące wymiany studenckiej Erasmus oraz programu Work and Travel. Uczestnicy słuchali, otrzymali pamiątkowe zakładki z informacjami dotyczącymi obu programów a następnie wykonali koszulki, na których zapisali swoje plany i marzenia.

Profesjonalizacja kreatywności – konferencja

 Opublikowane w10 czerwca 2018

To już III edycja  Konferencji  Naukowej „Profesjonalizacja kreatywności” – wydarzenie bogate w ciekawe tematy i niezwykłych gości. Jednym z nich był dr Mateusz Grzesiak.

Warsztaty dla dzieci z MOPSu – dzień ukraiński

 Opublikowane w16 maja 2018

Studenci AHE w Łodzi zorganizowali warsztaty dla podopieczych MOPSu – podczas dnia ukraińskiego dzieciaki poznały zwyczaje ukraińskie i mogły przymierzyć ukraiński strój narodowy. Jednak główną atrakcją warsztatu było kolorowanie ukraińskich motywów graficznych.

Ogólnopolska konferencja w AHE 2018 o funkcjonowaniu online

 Opublikowane w15 maja 2018

Podczas konferencji bardzo swoje wystapienie zaprezentaowała dr Olga Majchrzak, która postawiła pytanie czy narzędzia do pracy z uczniem online mają sens bez głębszej zmiany w podejściu do nauczania i ucznia – bo przecież edukacja to relacja.

Konferencja PASE 2017

21 października 2017 odbyła się konferencja, podczas której organizatorzy pochylili się nad zagadnieniem trudności w uczeniu się. Rozmawialiśmy między innymi o dysleksji i Zespole Aspergera, zmianach w ustawodawstwie, o funkcjonowaniu poradnii. Ale najważniejsze to informacje na temat nowych doniesień naukowych dotyczących pracy z uczniem z trudnościami w nauce.

Konferencja naukowa nikej 2017

26 marca 2017 nie zabrakło nas na konferencji organizowanej przez AHE w Łodzi. Warsztaty dla nauczycieli i pedagogów prowadziła dr Ostrogska, która podzieliła się sprawdzonymi sposobami na dysleksję.

Zajęcia dla studentów

 Opublikowane w10 marca 2018

W zimowym semestrze 2018, Akademia Hmanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi zaprosiła nas do współpracy na Specjalizacji nauczycielskiej z elementami neurodydaktyki – kierunek został wzbogacony o przedmiot Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i prowadzi go dr Ostrogska.

Ponadto, uczelnia objęła patronat nad naszą fundacją, co niezmiernie nas cieszy. Teraz już wystarczy napisać i zrealizować interesujący projekt:)

Zapraszamy na blog

 Opublikowane w20 lutego 2018

Serdecznie zapraszamy na blog dysleksjadotablicy.pl

Tam dzielę się z Państwem ciekawymi materiałami i spostrzeżeniami na temat pracy z uczniem z dysleksją rozwojową i nie tylko.

Warsztaty dla nauczycieli NIKEj 2018

 Opublikowane w25 stycznia 2018

W styczniu przyjęliśmy zaproszenie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i po raz kolejny wzięliśmy czynny udział w konferencji Nowoczesności i Kreatywność w Edukacji (Nikej) 2017. Tym razem poprowadziliśmy warsztaty dla nauczycieli języków obcych. Było dużo ruchu, dużo śmiechu, ale przede wszystkim nauczyciele wyszli z warsztatu z chęcią wprowadzenia naszych propozycji na swoich zajęciach – o czym nie zapomnieli nam donieść na Facebooku:)

Warsztat dla kobiet

 Opublikowane w19 stycznia 2018

Na ten warsztat zaprosiliśmy grupę 10 niesamowitych kobiet, które podjęły wyzwanie zmierzenia się z własnym wewnętrznym krytykiem. Warsztat poprowadziły dwie doświadczone panie psycholog Beata Majcher i Magdalena Kolasa.

Prezentujemy nasz film na konferencjach

 Opublikowane w10 stycznia 2018

Z dumą donosimy, że nasz film „Ja i moja dysleksja” został wyświetlony na konferencji Polskiego Towarzystwa Dysleksji w Łodzi. Film wzruszył pbliczność i zachęcił do dyskusji na temat trudności z jakimi na codzień spotykają się uczniowie z dysleksją.